Foto: TR Bild

Juliloppet

Juliloppet var från början ett lopp för den högsta klassen. Sedan 2005 är det ett treåringslopp, det första stora loppet för året över kriteriedistansen.


År Vinnare Körsven Tränare Ägare Distans Tid Odds
1953 Mac Dillon Göte Nilsson   Heideholms Stuteri 2200 22,4 11,46
1954 Good Boy Ulf Reslow   Skrovenborgs Stuteri 2200 25,0 7,25
1955 Frances Bulwark Sören Nordin Sören Nordin Väsby Stuteri 2100 20,4 1,40
1956 Amigo Uno Swed    Stall Saltvind 2100  21,0 7,10 
1957 Issu des Houlles  Sören Nordin   Väsby Stuteri  2100  21,5  2,31 
1958 King Bunter  Birger Widell   Stall Grappo  1600  21,0  29,03
1959 Clean Sweep Stig Alexandersson    Stall Segerhuva  2100  21,0  5,08 
1960 Janeiro Gösta Nordin   Stall Rollo  1600  20,1  5,58 
1961 Rulle Rappson  Sören Nordin Sören Nordin Stall Rappson 2100  19,2  1,20 
1962 Uffe Kejlstrup  Sören Nordin  Sören Nordin Stall Trotting  2100  21,1  3,93 
1963  Sorina  Rune Johansson  Rune Johansson Stall Engelbrekt  2100  25,9  9,71 
1964  Frances Nibs  Olle Andersson    Väsby Stuteri  2100  21,2  1,35 
1965 Meteore Edin Franzén    Stall Guld 1600  19,9a  4,43 
1966  Paliron  Kurt Molin    Gudrun Uhrzander  2100  20,5  2,85 
1967  Scott Protector Karsten Bauer    Asbjörn Jensen  2100  19,3  1,47 
1968  Golden Will  Berndt Lindstedt    Stall Fyran  2100  20,6  1,41 
1969  Racke  Sören Landin    Stall Tre Stjärnor  2100  21,2  12,51 
1970  Jane Will  Ragnar Pettersson    Stall P  2100  22,3  5,56 
1971  Air Song  Lars Molin    Marianne & Bengt Liliecreutz  1600  17,4a  4,30 
1972  Trocadero  Arne Lundgren    Stall Passad  2100  19,9  7,37 
1973  Lep Star  Uno Swed  Uno Swed Stall Liab  2100  19,0  10,50 
1974  Molnets Broder  Åke Sundberg  Ove Jerström  Stall Storvik  2100  19,9  5,12 
1975  Frances Boy  Sören Nordin    Stall Speed  2100  18,6  2,15 
1976  Big Triple  Leif Berggren    Stall Jet Set  3140  24,2  27,02 
1977  Micko Tilly  Olle Lindqvist  Olle Lindqvist Stall Tilly  2140  17,3  1,27 
1978  Wiretapper  Sören Nordin  Sören Nordin Astrid Nordin  2140  17,7  1,22 
1979  Express Gaxe  Gunnar Axelryd  Gunnar Axelryd Stall Bafata  2140  17,9  1,07 
1980  Express Gaxe  Gunnar Axelryd Gunnar Axelryd Stall Bafata  2140  17,4  1,21 
1981  Laban Laylock  Ulf Nordin  Ulf Nordin Stall Laban  2140  16,9  17,93 
1982 Pay Me Prophet  Karl-Erik Nilsson    Stall Pame  2140  16,6a  15,71 
1983  Ego Bill  Leif Lövgren  Leif Lövgren Matts & Jan Pettersson  2140  15,7a  12,56 
1984  Baron Bunter  Per-Olof Pettersson  Per-Olof Pettersson Stall Melissa  2140  15,9a  3,96 
1985  Pay Me Quick  Stig H Johansson  Stig H Johansson Stall Pieder  2140  15,0a  2,46 
1986  Shatter Way J:R  Leif G Edvinsson  Leif G Edvinsson B Reljanovic & B Lovén  2140  17,0a  2,74 
1987  Speedy Paul  Weine Persson  Weine Persson Stall Julle  3140  19,3  25,89 
1988  Hanzie V.  Karl-Gösta Fylking  Karl-Gösta Fylking Helen Larsson  2140  14,5a  5,11 
1989  Rambrico  Lars Axelsson  Lars Axelsson Thorén, Kjellin & Andersson  2140  15,9a  1,63 
1990 Don Kiwi  Kjell P Dahlström  Kjell P Dahlström Stuteri Kiwi  2140  16,0a  11,13 
1991  Stage Entrance  Anders Lindqvist  Tommy B Sandberg Sandberg & European Trotting  2140  14,2a  16,80 
1992 Atom Knight  Anders Lindqvist  Håkan E Johansson  Johansson & Sävar Hyrtjänst  2140  15,7a 1,82 
1993  J.T.Flying  Göran E Johansson  Göran E Johansson Stall Spil-91  1640  14,9a  13,71 
1994  Market Leader  Stig H Johansson  Stig H Johansson Stall Market Leader  1640  13,1  1,39 
1995 Highest Glory  Lars Erixon  Stig H Johansson Håkan Andersson Åkeri  1640  14,7  3,60 
1996  Carl Otto  Örjan Kihlström  Leif Witasp Storå Rörfirma & Trivselköp  2140  16,0  3,49 
1997  Filiocus Pedro  Erik Adielsson  Terje Pedersen T & E Pedersen  1640  14,0  13,79 
1998  Castor Café  Kajsa Frick  Leif Witasp Jarle Mosshäll Idre Bygg  2140  16,0  4,49 
1999 Rex Daro  Leif Borg  Ralf Jonsson HB Rex Daro  2140  16,1a  24,02 
2000 Lighthouse San Olav Mikkelborg Olav Mikkelborg Stall Tokyo  2140  15,9a  7,42 
2001  Ottilia Hornline  Claes Svensson Claes Svensson Stall Ottilia  2140  15,1a  4,68 
2002 Calvin Capar  Örjan Kihlström  Stefan Hultman Travkompaniet Stall Röd  2140  16,4a  1,61 
2003  Gazza Degato  Tom Horpestad  Tom Horpestad Gard Invest   2140  15,4a  1,81 
2004  Buzzin Fantastic  Björn Goop  Olle Goop Norra Bro Stuteri   2140  17,3a  5,70 
2005  G.Moll  Jorma Kontio  Kari Lähdekorpi Reima Kuisla Stable mfl.  2640  17,3a  1,80 
2006 Victory Sund  Erik Adielsson  Stig H Johansson Hästbussen i Umeå & Anna Näslund  2640  16,2a  2,50 
2007 Sahara Dynamite  Jorma Kontio  Timo Nurmos TNT Stable   2640  16,3a  1,71 
2008 Victor Safir  Carl-Erik Lindblom  Hans Adler Stall Safir  2609  17,1a  6,60 
2009 Oracle  Stefan Melander  Stefan Melander Stall T.Z.  2609  16,9a 5,30
2010 Tryffel  Kenneth Haugstad  Kari Lähdekorpi Granbergs Förvaltning  2609  15,2a  42,11 
2011 Orne As  Torbjörn Jansson  Lars Friberg Stall Brudsporren  2609  16,2a  2,22 
2012 Noble Knight  Örjan Kihlström  Roger Walmann Svensk Reklamfinans  2609  15,5a  4,26 
2013 Carelin  Johan Untersteiner  Roger Walmann Stall Nötskrika & Göran Olovsson  2609  14,6a  2,89 
2014 Al Dente Örjan Kihlström Catarina Lundström Stall Sting 2609 14,5a 1,53
2015 Timbal Robert Bergh Robert Bergh Stall Gaffelby 2609 17,2a 1,20
2016 Super Nice Torbjörn Jansson Sten O Jansson Ann-Marie Jansson & Håkan Kilgren 2609 13,6a 8,76
2017 Born Unicorn Erik Adielsson Stefan Melander Stall T.Z. 2609 14,4a 2,52
2018 Ad Hoc Carl-Johan Jepson Raoul Engblom Norebyns fastighetsf. AB 2609 15,5a 1,71
2019 Fort Knox Björn Goop Pasi Aikio Bro Byggnads AB 2609 14,4a 1,30
2020 Önas Prince Per Nordström Per Nordström Per Nordström AB, Hansson P, Nilsson R 2609 15,2a 1,33
2021 Atomic Face Oscar Kylin Blom Oscar Kylin Blom Kent Gustavsson Schakt AB m fl 2609 14,6a 7,58

 


info@orebrotravet.se