Foto: Lars Jakobsson, TR Bild

Enoch Karlssons Minneslopp

Enoch Karlsson var banchef på Örebrotravet under åren 1948-1956 och ordförande i styrelsen 1957-1975. Efter hans bortgång 13 april 1978 beslutades det att ett lopp skulle instiftas för allt han uträttat.


Enoch var bland annat med i den byggnadskommitté som hade ansvaret för den nuvarande travbanans tillkomst, byggnader, totohall, restaurang, flera stallbyggnader samt tillbyggnad av sekretariatet. Han var även med vid planeringen av Axevalla. Loppet har haft lite olika utseende genom åren men körs sedan några år för Stoeliten på V75-dagen i maj.

År Vinnare Körsven Tränare Ägare Distans Vinnartid Odds
1979 Valuable Donut Birger Widell   Stall Valetta 2180 18,1 3,00
1980 Una Roy Kaj Widell   Stall Backhand & Kaj Widell 2140 18,3 7,82
1981 Jasmine Spin Per Sundberg   Yngve Karlsson 2140 18,1 6,15
1982 U.S.Thor Viking Stig H Johansson   Stall Valetta & Stall Stock 1660 15,6 1,61
1983 Super Play Tommy Magnusson   Stall Super 1640 16,3 1,42
1984 Quiggin Stig H Johansson   Stall Traviata 1640 15,8 1,58
1985 Quick Ami Olle Lindqvist   Stall Top Spin 1640 16,0 4,59
1986 Baltic Orion Åke Eriksson   Hans Sköld 1640 18,0 3,49
1987 Super Piece Jim Frick   K-B.Andersson 1640 16,0 2,87
1988 Crowns Victorian Torbjörn Jansson   Stall JHT & Josef Eriksson 1660 16,1 5,97
1989 Smoke Puff Jouko Pärssinen   Jouko Pärssinen & Stall Red King 1640 16,2 5,99
1990 Jazz Oman Tommy Lövgren   Vikhögs Säteri 1660 15,7 6,71
1991 Devons Gait Håkan Arvidsson   Höglunda Förvaltning 1660 15,4 7,31
1992 Royaling Tommy Hanné   Stall Noli & Stall Oxalis 1660 14,8 4,17
1993 Euros Hans-Owe Sundberg   Stall Safir 1640 17,3 1,96
1994 Miss Arriba Åke Lindblom Åke Lindblom Stall Arriba 1640 16,6 3,81
1995 Mr Spender Olle Goop Olle Goop Johnny & Tony Olsson 1660  14,5  3,94 
1996 Lookout Victory Stig H Johansson Stig H Johansson Atlantic Invest AB  1660 13,5  1,42 
1997  Gardens Mack  Torbjörn Jansson  Torbjörn Jansson Conca d'Oro Bowling Sal  1640  15,4 3,21 
1998  Raging Samantha  Tommy Hanné  Tommy Hanné Misty Trotting  1660  15,7  1,40 
1999 Lektor Liss  Torbjörn Jansson  Hans Lissäng Lissäng & Co   1640  16,4  1,29 
2000 Dream Valley OM  Stig H Johansson  Stig H Johansson Orsi Mangelli & F Filiberto  1660  14,3  1,69 
2001 Super Photo Kosmos  Stefan Melander  Stefan Melander Stall T.Z. & Lövis  1660  13,4  1,37 
2002 Champion Dream  Roger Malmqvist  Tommy Hanné Tommy Hanné Trav  1640  16,0  8,65 
2003 Alfa Eme  Björn Goop  Sivert Jannesson Stall Hilda  1640  15,0a  6,04 
2004 Evita Ås  Åke Svanstedt  Åke Svanstedt Valen AB  2140  15,1a 5,50 
2005 Jacqueline B.  Örjan Kihlström  Mikael P Johansson Anders Lindberg Förpackningar  2140  13,9a  9,30 
2006 Giant Diablo  Örjan Kihlström  Roger Walmann Stall Zenith   2140  14,4a  1,20
2007 Zoccer Wadd  Örjan Kihlström  Anders Petersson Anders Petersson  2140  14,7a  1,20 
2008 Orchide d'Aunou  Robert Bergh  Robert Bergh Robert Bergh Travstall & Ecurie Etoile  2100  15,1a  1,90 
2009 Dame Arrow Björn Goop  Niklas Robertsson Stall Kuce  1609  12,5a  3,80
2010 Vanessa du Ling  Björn Goop  Timo Nurmos Stall Laseur  2100  13,4a  1,80 
2011 Cleo Nalan  Peter Ingves  Åke Svanstedt Stall Löf  2100  12,8a  20,93
2012 K.L.M.Prelong  Åke Svanstedt  Åke Svanstedt Arvid Kvalen  2100  14,5a 

1,71 

2013 Global Midnight Stefan Söderkvist Åke Svanstedt PBT Trotting 2100 13,3a

41,92 

2014 Mermaid Ås Peter Untersteiner Peter Untersteiner Sollunda Gård 2100 12,8a

5,40

2015 Monas Invercote Erik Adielsson Hans Östberg Stall Timotej AB & Ove Berglin 2100 12,1a

6,63

2016 Bethel Hanover Johnny Takter Pär Hedberg Stall Palema 2100 12,6a 3,67
2017 Indoor Voices Örjan Kihlström Roger Walmann Stall AM 2100 12,5a 2,25
2018 Anna Mix Kim Eriksson Sofia Aronsson Franck Leblanc 2100 11,7a 3,94
2019 Shadow Gar Adrian Kolgjini Jerry Riordan Pietro Gubellini 2100 12,1a 2,02
2020 Tessy d'Ete Carl Johan Jepson Jerry Riordan Scuderia Eurocolor Srl, Italien 2100 11,6a 9,09
2021 Diana Zet Örjan Kihlström Daniel Redén Stall Zet (Daniel Redén) 2100 13,0a 1,85


info@orebrotravet.se