Kontaktuppgifter till Örebrotravet

kontakt orebrotravet

Örebro Travsällskap

Travbanevägen 10
702 31 ÖREBRO
Telefon: 019 - 20 88 00
Fax: 019 - 20 88 04
Mail: info@orebrotravet.se
Bg: 463-1479
Swish: 123 652 66 44

Öppettider:
Måndag - fredag 8.00-12.00 


Vill du bli medlem i Örebro Travsällskap eller vill veta mer om vad det innebär?
Kontakta Barbro Lindell på sekretariatet 019-20 88 13. Medlemsavgift för närvarande 350:-/år, ungdomar 26 år eller yngre 100:-/år.

Är du 26 år eller yngre?
Då kan du vara med i vår Ungdomssektion. Inget medlemskap i sällskapet krävs. Kontakta Lena Thybeck 070-555 82 02 för mer information.


Sportkontor:

info@orebrotravet.se

Marknad/sportkontor: Susanne Larsson Telefon: 019-20 88 11 Mobil: 070-357 88 11
E-post: susanne.larsson@orebro.travsport.se

Marknad & Försäljning:
Jan Zakariasen Telefon 019-20 88 49 Mobil: 070-222 09 92

E-post: jan.zakariasen@orebro.travsport.se

Marknad & Försäljning: 
 Emma Lindblom Telefon: 019-20 88 14 Mobil: 072-529 21 11

E-post: emma.lindblom@orebro.travsport.se

Admin: Barbro Lindell Telefon: 019-20 88 13 Mobil: 070-344 88 13

E-post: barbro.lindell@orebro.travsport.se


Styrelse

Ordförande:
Fredrik Askhem
Mobil: 070-866 38 68
E-post: fredrik.askhem@gmail.com

Vice ordförande:
Daniel Englund
Mobil: 070-349 74 98
E-post: daniel.englund81@gmail.com

Sekreterare:
Per-Åke Sörman
070-567 95 64
E-post: klysna@hotmail.com 

Ledamöter:
Anna Erixon
E-post:

Björn Andersson
E-post: bjornk.andersson@hotmail.com

Eva Pettersson
E-post: eva.pettersson@orebro.se

Marcus Syrén
E-post: marcus@rsmobler.se

Peter Johansson
070-588 95 91
E-post: peter.j@abkarlhedin.se

Ylva Jönsson
073-933 15 25
Epost: yljon@hotmail.se 


Övriga telefonuppgifter

Restaurang Travkrogen: 019-20 88 22
Restaurang 700 kvar:     019-20 88 31 
Inskrivning:                     019-20 88 24
Hovslagare:                    070-600 86 25


Övrig information

Tillsvidare körs alla tävlingar publikfritt pga Covid-19

Entréavgifter Vuxna: 50 kr, STL/V75-dagar 100 kr, STL/V75 i maj 150:-, Ungdom under 18 år & studenter: Fri entré
Gaxehyllan: STL 50 kr, abonnemang 500kr/år
Sittplatsläktare: Gratis
Frikort STL/V75: Endast årskort/hästägarekort utfärdade av Örebrotravet och ST.
Drive-in parkering: 20 kr, STL/V75-dagar 50 kr Övrig parkering: Gratis
Programändringar och resultat: www.atg.se el tel 0771-10 20 56.


Intresseföreningar

Örebro Hästägareförening:
Ordförande: Lennarth Helgesson 070-545 93 99
                    lennarth.helgesson@gmail.com
Om du vill bli medlem kontakta sekreterare: Kim Bergling 
Medlemsavgift: 225:- Familjemedlem: 100:-

Örebro Travamatörklubb- och B-tränarförening ÖTAK:
Ordförande: Ritha Nilsson 019-33 15 06, 073-589 75 47
http://www.otak.se

Örebro/Linde Ponnytravklubb
Ordförande: Maria Ottosson
https://olpts.weebly.com

Annons - Sponsorer

  • Ab Karl Hedin
  • Spendrups gränges
  • Beijer
  • Björks Buss
  • Butikskonsult
  • Elon
  • Epos
  • Ica Parken
  • Kaka
  • Korvbrodsbagarn
  • Malar Energi
  • Martin Servera
  • Na
  • Narkefrakt
  • Narkes
  • Reklamproffsen
  • Scandic
  • Stallpartner
  • Swerock
  • Telebolaget

 

  • Besöksadress:
    Travbanevägen 10, 702 31 Örebro
  • Bordsbokning:
    Tel: 019-20 88 22

Om örebrotravet

Örebrotravet är en utmärkt arena för travsport, idrottsanläggning, och mässor. Vi erbjuder ett av Örebros mest tillgängliga lägen och vår placering bara några minuter söder om Örebro centrum och inte mer än ett drygt stenkast från E20, gör det enkelt att ta sig till oss med såväl kollektiva färdmedel som bil.

Varmt välkomna!

Instagram