Veckans Höjdare V.25

Nya framgångar för Örebrotränat under förra veckan.


Magnus Jernemyrs Sterbik vann sitt försök till årets upplaga av Midsommarloppet i Lindesberg och imponerade stort. Från utvändigt ledaren med högt tempo hela vägen kopplade han säkert grepp runt slutkurvan och stegade undan i rejäl stil före konkurrenterna. Segertiden 1.12,1/1640m. Segern inbringade 30 000kr och i sulkyn satt som vanligt Linda Sedström. I finalen blev det en fjärdeplats efter att ha hittat rygg på ledaren där han kunde haka på fint hela vägen och ytterligare 15 000kr in.

 

Tobias Modigs Salazar vann montéloppet i Lindesberg efter en väl avvägd ritt från Sofia Adolfsson som satt i sadeln. Från spår nio bakom bilen blev det ett lopp i tredje invändigt där han kunde smyga med in i det längsta. Tempot i tät hölls uppe i tät och och när Sofia valde att sätta in attacken runt slutkurvan bet det väldigt bra. Det stod och vägde över upploppet men han visade sig starkast utvändigt och kunde koppla grepp kort före mål. Segern var värd 25 000kr.

 

Dion Tesselaars Indigeno Bofont tog hand om ledningen i treåringsloppet och drog på framme i tät. Segern blev enkel med bra fart över mål och marginal ner till konkurrenterna. Jorma Kontio satt i sulkyn och segern värd 45 000kr.

Publicerad onsdag 24 juni 2026. info@orebrotravet.se