Av måndagskvällens 21 lopp på Färjestad och Mantorp vann Örebrohästar sju lopp.
M.T.Devil vid seger på Örebrotravet i januari.
Foto: Göran Abrahamson
Det blev fyra segrar på Mantorp och tre på Färjestad.
Inom V65 vann först M.T.Devil en mycket imponerande spets-slut seger. Estreet pressade hårt utvändigt och första 500 öppnades på 09,8, första 1000 på 11,8 men M.T.Devil gled enkelt undan på lysande 12,4a/1640m. Bo Höök tränar och Kaj Widell satt i sulkyn. Förstapriset var 40 000:-. V75 nästa?
I V65-6 gjorde Nellie Vingboons årets andra start och det blev en överlägsen seger. Per Fromell tog sats 1300m före mål och pressade sig till ledning 550m före mål. Över upploppet var det ren defilering och segertiden blev fina 15,0a/2640m. Britt-Marie Olsson tränar och förstapriset var 40 000:-.
I kvällens första lopp på Mantorp blev det seger för Lightning Thunder, föredömligt körd av Jari Feodoroff som smög med invändigt och sedan letade sig ut i ryggar genom slutsvängen. Över upploppet spelade Lightning Thunder ut sin speed och segern blev mycket enkel på 15,9/2180m voltstart. Förstpris 5 000:-. Tränar gör Roger E Andersson som också kunde räkna in en tredjeplats med Winiwinaia.
Det blev Örebroseger även i Mantorps andra lopp. Fredrik Söderberg tog en lugn start från bakspår med egentränade Wilda M.S. men tog sats i tredjespår 1200m före mål. Runt slutsvängen pressade Wilda M.S. hårt på ledaren och över upploppet gled Wilda M.S. undan till en lätt och imponerande seger på snygga 16,1a/2140m. Förstapriset var 15 000:-.
På Färjestad tog Juhani Partanen två segrar. Den första kom i lopp 2 med egentränade debutanten Chatman som profiterade på hårt tempo i täten. Juhani smög med och via en snygg spurt blev segern enkel på 17,9/2140m voltstart. Förstapris 20 000:-.
Juhanis seger kom i kvällens sista lopp med Lobys Fanny (tränare Stefan Åkerberg) som spetsade direkt och sedan släppte för att få rygg på ledaren. Juhani tog sig ut 100m före mål i en snäv situation och Lobys Fanny spurtade rappt till knapp seger. Segertid 18,9/2140m voltstart och segern var värd 7 000:-.
Innan dess hade Maria Ottosson vunnit med egentränade Nautilus Hall som tog andra raka segern. Tempot i täten var tufft och Maria smög med invändigt. I sista kurvan galopperade flera av konkurrenterna och störde Nautilus Hall grovt, men Maria kryssade mellan hästarna och hann dit via en mycket vass spurt. Segertid 14,9a/1640m och segern var värd 25 000:-.
Totalt har nu Örebrotränade hästar vunnit 93 segrar.
Boka bord! Förgyll din travkväll på Örebrotravet med god mat och trevlig atmosfär. Mer om våra restauranger
Besök Örebrotravet På Örebrotravet arbetar vi hela tiden att höja upplevelsen för besökaren och vi skall alltid bjuda på den bästa travsporten. Vägen hit och öppettider
ATG-ombud Hitta ditt närmaste ATG-ombud som hjälper dig med dina framtida val av hästar som kommer ta hem din vinst. Våra ATG-ombud i regionen
Senaste resultat och kommentarer Ta del av de resultaten och kommentarerna ifrån de senaste loppen. Resultat och kommentarer